[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Cenaclu Crew » Hai sa vorbim » Hai sa vorbim » Un nou marş de protest (al organizaţiilor din domeniul dreptului omului si al fiecar)
Un nou marş de protest
vii si tu?
1. da [ 7 ] [53.85%]
2. nu [ 6 ] [46.15%]
Answers total: 13
EreticDate: Marti, 2009.Feb.10, 11:46 | Message # 1
SikEratScriptum
Group: Cenaclu
Messages: 156
Status: Off'Line
Vă anunţăm că a mai fost depusă o declaraţie prealabilă la Primăria municipală pentru un nou marş de protest iniţiat de reprezentanţii mai multor asociaţii active în domeniul drepturilor omului din Rep.Moldova.

Acţiunea va avea loc vineri, 13 februarie 2009, începând cu ora 13.00 şi este o reacţie la inacţiunile Procuraturii şi ale reprezentanţilor M.A.I.

Scopul acţiunii:

* promovarea libertăţii de exprimare (un drept politic fundamental, interzis de sovietici după 1944)

Vom lansa un Apel public pentru tragerea la răspundere a
persoanelor care încalcă libertatea de întrunire.

 
IrinutzaDate: Marti, 2009.Feb.10, 14:39 | Message # 2
rappa lover
Group: useri
Messages: 549
Status: Off'Line
Din pacate nu pot sa vin....am lectii pina la vreo 3-4 sad

All I want is the wind in my hair to face the fear but,not feel scared
 
vercikDate: Marti, 2009.Feb.10, 20:32 | Message # 3
Big mommy
Group: useri
Messages: 1647
Status: Off'Line
lectii,nu sad
votat nu,da probabil ajung,m`am incurcat cu zilele happy


Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi...

Message edited by vercik - Marti, 2009.Feb.10, 20:33
 
ploaieDate: Marti, 2009.Feb.10, 21:00 | Message # 4
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line
vin

[..]
 
andryesDate: Miercuri, 2009.Feb.11, 00:07 | Message # 5
micutu rappa
Group: Fan
Messages: 2
Status: Off'Line
poate cumva simbata?caci vineri am ore sad
 
myronDate: Miercuri, 2009.Feb.11, 01:28 | Message # 6
micutu rappa
Group: useri
Messages: 6
Status: Off'Line
ma voi stradui sa ajung si eu pe acolo si daca se va primi voi mai lua pe cineva cu mine... wink

... BPR ...
 
dXXX™Date: Vineri, 2009.Feb.13, 19:11 | Message # 7
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line
Poliţiştii în civil n-au primit azi ordin să aresteze

Am realizat azi încă o dată, la manifestaţia de protest din faţa Procuraturii Generale şi a MAI-ului, în ce dictatură trăim. Pare un miracol, dar de data aceasta n-am fost arestaţi, şi n-au fost organizate provocări, cu toate că aceiaşi poliţişti stresanţi în civil ne supravegheau orişice mişcare, şuşotindu-se între ei.

Trebuie să recunosc că am uitat cu ce se mănâncă democraţia. Măcar şi acea democraţie extrem de limitată de până la accederea comuniştilor la putere, când libertatea de întrunire şi de exprimare nu era atât de drastic limitată şi când SIS-ul şi MAI-ul nu dispuneau de un contingent atât de impunător de cameramani. Uneori am impresia că aceştia vor să numere câte fire de păr au în nas protestatarii, atât de insistent îi filmează. Dacă îi mai pomenim încă o dată pe omniprezenţii poliţişti în civil, cu cefele lor groase şi maxilarele proeminente, nu e greu să-ţi imaginezi atmosfera care se creează la acţiunile de protest şi că participanţii la ele se simt hăituiţi de nişte organe ale statului care în realitate ar trebui să-i protejeze.

Poate de aceea aştept cu nerăbdare o schimbare politică în RM, ca să-mi pot manifesta liber şi firesc un drept fundamental, fără a mai simţi în ceafă respiraţia unor indivizi suspecţi în civil ce operează arestări neobosindu-se cel puţin să se legitimeze, şi nici a cameramanilor Puterii…

La acţiune au participat peste 150 de persoane, reprezentanţi ai mai multor organizaţii active în domeniul drepturilor omului şi jurnalismului din Rep.Moldova.

http://www.youtube.com/user/VideoCuraj

 
Cenaclu Crew » Hai sa vorbim » Hai sa vorbim » Un nou marş de protest (al organizaţiilor din domeniul dreptului omului si al fiecar)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: