[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Cenaclu Crew » Hip Hop » Hip Hop Romanesc » About Bitza (info)
About Bitza
dXXX™Date: Simbata, 2008.Mar.22, 01:00 | Message # 1
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line
Bitza (RO)


Biografie



Mihai Bita a dat piept cu muzica romaneasca impreuna cu Ionut, Sorin si Catalin de la Ro-Mania. Cei patru au interpretat mai multe piese din folclorul romanesc, impunandu-l din nou pe piata. La scurt timp, Mihai considera ca muzica etno nu il mai reprezinta si paraseste trupa care l-a consacrat. Impreuna cu alti trei baieti, pune la cale infiintarea unei noi formatii, numita Déjà Vu, trupa cu care a abordat o multitudine de stiluri, mergand de la r'n'b pana la dance, fara house, insa.

Dupa un singur album Deja Vu, Mihai Bita se orienteaza spre hip-hop, imprietenindu-se cu Parazitii si aparand ca invitat la piesa “Fara tine”, de pe albumul lor, “Categoria grea”. Asa a inceput totul…

Poate ca vi se pare ca Bitza este un nume nou in lumea hip-hop-ului romanesc, dar colaborarile sale cu greii genului dateaza inca de acum patru ani. Totusi, abia luna trecuta a aparut pe piata primul album semnat Bitza si intitulat “Sevraj”, fiind de altfel si primul material urban soul din Romania.

In peisajul muzical romanesc, Bitza are ceva ani la activ - sub numele sau real, Mihai Bita, il gasim in prima formula a trupei Ro-Mania, pe care a parasit-o pentru trupa Déjà Vu. Numai ca, in scurt timp, el a realizat ca nici etno, nici dance-ul nu il caracterizeaza… “Hip-hop-ul este prima muzica cu care ma simt in largul meu, fara compromisuri si alte rahaturi de genul asta. Cred ca este vorba de o evolutie. In mod normal, transformarea nu are un motiv in afara faptului ca te maturizezi o data cu trecerea timpului. A fost ceva natural...

Nu m-am trezit intr-o diminteata si am zis ca de astazi sunt rapper. A fost un lucru care s-a intamplat in timp, alaturi de niste persoane cu care am multe in comun.” Bitza a luat contact cu lumea hiphop-ului prin intermediul trupei Parazitii, cu care de altfel a si colaborat in repetate randuri. “Il stiu pe Ombladon din ‘98 cand mi-a facut cunostinta fratele lui, cu care eram prieten bun.

Dupa mai mult timp si sticle de vin baute impreuna, am ajuns amandoi la concluzia ca avem o gandire si niste principii foarte apropiate. Pe Cheloo si Freaka i-am cunoscut la scurt timp si a fost cam acelasi lucru. Cand Parazitii lucrau la albumul “Categoria Grea” au chemat primii lor invitati, printre care si eu. Asa a si iesit piesa “Fara tine”, ascultata cu placere chiar si acum.”

Prima aparitie pe piata a lui Bitza a fost pe compilatia “Sabotaj”, unde a cantat cu Adrian Despot single-ul “Vorbeste vinul”: “Cu Adi Despot ma stiam de mai de mult si, petrecand ceva timp impreuna, s-a ajuns la ideea ca ar trebui sa facem o piesa. Prima data cand am discutat acest lucru a fost acum aproape doi ani, la o petrecere a unui prieten comun.”

Bitza a concertat cu Parazitii din ianuarie 2003 pana in iunie 2004. Atunci, la primul concert, lui Bitza i s-a conturat ideea unui album propriu... Care s-a definitivat acum in toamna, cand a aparut “Sevraj”: “Ceea ce a fost intre, este multa munca si frecat de creiere”, spune Bitza. Dar este incantat, mai ales pentru ca sunt niste piese foarte sincere: “Poate chiar brutal de sincere, dar nu cred ca mai e cazul sa ne ascundem dupa degete. Chiar daca sunt 10, ca si degetele…”. Asa cum spuneam si mai devreme, “Sevraj” este primul album urban soul: “Adica sufletul orasului; in ge-neral descrie ce se intampla intr-un oras, probleme si necazuri, dileme si raspunsuri. Nu e vorba de gangsta rapp. E vorba de abordarea unor subiecte reale si actuale desprinse din ce se intampla in “urban”. Cele mai multe piese de pe album reprezinta intamplari, ganduri sau obsesii reale. Un exemplu ar fi “Cantecul si povestea lui”.

Am avut probleme din prima zi de liceu, iar cand am plecat de acolo, aveam o sapca ce nu era a mea…”

Albumul contine mai multe featuring-uri, pentru care Bitza a lucrat cu Ombladon, Cheloo, FrakaDaDisk, Tataee, Adrian Despot, K-gula, Raku, DJ Dox, Edi Schneider (mixaj si mastering). Pentru muzica celor mai multe dintre piese, raspunzator este chiar Bitza, desi la unele negative recunoste ca l-au ajutat cei de la Parazitii. “Exceptie fac cele cu Tataee, Adrian Despot, in care ambii semneaza productia muzicala si Musikk for a elske deg semnata de K-gula. Cat despre versuri, fiecare invitat de pe album si-a cantat propriile versuri.”

Single-ul ales pentru promovarea albumului este un featuring cu Tataee de la Bug Mafia - “Urmatorul pas”: “Aceasta colaborare nu a fost ceva premeditat, a iesit in cateva seri de discutii pe tema asta cu Tataee. Initial trebuia sa fie doar un negativ produs de el, dar pe masura ce am discutat, am ajuns amandoi la concluzia ca ar fi mai bine sa fie un featuring. Muzica e semnata de Tataee, fiecare canta ce a scris. Asta e unul dintre principiile foarte frumoase din hip-hop. In clip apar numai prietenii nostri (dintre artisti - Zale, K-gula, Phane Buton, BRG) si altii.

Clipul a fost filmat in iulie, in liftul Teatrului National din Bucuresti. Tot ce se vede acolo e real, e un lift de vreo 10 metri inaltime. Cel mai interesant a fost ca seara pe la 10 au inceput sa apara in zona trupele speciale de interventie care nu au disparut pana la terminarea clipului (2 - 3 dimineata) pentru ca in zona era Centrul Cultural American. Cred ca eram un fel de Bin-Ladeni pentru ei. Dar a fost OK , s-a mai incins atmosfera…”



 
vercikDate: Joi, 2008.Apr.03, 16:48 | Message # 2
Big mommy
Group: useri
Messages: 1647
Status: Off'Line
mie char imi place... e cel de la care io am inceput sa iubesc hip hopul smile

Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi...
 
Cenaclu Crew » Hip Hop » Hip Hop Romanesc » About Bitza (info)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: