[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Cenaclu Crew » Hip Hop » Hip Hop Romanesc » Shy Beatz
Shy Beatz
ploaieDate: Duminica, 2009.Feb.08, 12:36 | Message # 1
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line

1. Shy Beatz, un nume nou in under-ul romanesc. Cum a luat fiinta acest proiect?

Totul a inceput prin ianuarie 2006 cand Jay impins de la spate de Butch (Dagga) sa scrie versuri, a inregistrat o piesa cu Dagga (fine line). Dupa cateva concerte cu ei prin Bucuresti, Craiova si Piatra Neamt, ne-am apucat de proiect nestiind exact ce o sa se intample. Dupa ceva timp proiectul Shy Beatz s-a definitivat.

2. Cine a ales numele trupei?

A fost propus de Jay.

3. Se poate spune ca venirea lui Promoe in Romania a fost un prilej de lansare pentru voi?

Primul concert Shy Beatz a avut loc in Cool Cat, un barulet de pe Lipscani, dar intradevar concertul alaturi de Promoe a fost o ocazie de a arata publicului ce intentionam sa facem cu acest proiect.

4. Aveti in vedere scoaterea unui album sau este doar o colaborare de scurta durata?

Noi am inceput sa lucram la acest proiect fiindca muzica este impregnata in noi. O facem din placere si pana acum ne-am inteles extrem de bine. Nu vedem vreun motiv pentru care lucru asta sa se schimbe.

5. Multa lume cred ca a auzit de voi pentru prima oara la concertul "Promoe". Credeti ca stilul abordat a prins la public?

La concertul "Promoe" multi oameni probabil ca nu au inteles mare lucru din ceea ce facem noi, dar unora le-a placut foarte mult. Este intradevar un stil ce nu se regaseste in Romania, credem noi, dar speram ca pe viitor oamenii sa inteleaga ce vrem sa facem si ce mesaj transmitem.

6. Negativele presupun ca poarta semnatura lui Undoo, dar versurile cine le face?

Pe acest proiect am incercat sa colaboram cu producatori underground precum Dribbler, Aria Urbana, Razwan si altii dar binenteles ca majoritatea negativelor sunt productie Shy Beatz. Versurile sunt scrise in exclusivitate de Jay.

7. De ce versuri in limba engleza si nu in romana?

Eu am crescut si am facut scoala in mare parte prin scoli din strainatate (Tel Aviv, Cape Town) iar limba engleza ma lasa sa ma exprim mult mai bine si mai melodic. Am incercat sa scriu si versuri in limba romana, dar deocamdata cred ca ma voi axa numai pe limba engleza.

8. Anul acesta am avut ocazia sa vedem in Romania: Wu Tang Killa Beez, Raekwon si de curand Promoe. Ce sau cine credeti ca a influentat venirea lor?

Miscare Hip Hop din Romania este pe un trend ascendent. (hihi) Publicul ar fi principalul vinovat de aceste concerte, fiindca fara ei artistii din afara nu ar mai veni. Sa speram ca anul 2007 ne va aduce mult mai multe concerte cu artisti de renume.

9. Cu toate ca sunteti la inceput, care credeti ca este secretul "longevitatii" unei trupe?

Dedicatie muncii si muzicii.

10. Undoo, esti implicat in mai multe proiecte. Ai timp sa te ocupi de toate?

Da sunt implicat in proiecte ca: Dagga, Turntable Science sau Interventii Lirice. Am timp pentru ca in afara de treaba in studio (la Daw) numai asta fac, sunt dedicat si pun pasiune ;).

11. Cand vom mai putea vedea Shy Beatz pe scena?

Urmatorul concert Shy Beatz va avea loc in Fire Club pe data de 5 Decembrie, o militare pentru protectia animalelor. Toti banii de pe intrare vor fi donati.

12. Ce ne pregatiti pentru viitor?

Speram ca pana la finele anului sa terminam de tras primul album pentru a incepe masterizarea. De asemenea incepand cu anul viitor vom incerca sa plecam intr-un turneu prin tara.

13. La final, cateva cuvinte pentru fanii vostri.

Deocamdata nu putem spune ca avem fani, dar sigur ne-am dori ca lumea sa ajunga sa asculte ce facem noi. Un pic de rabdare! Promitem ca nu veti fi dezamagiti.

love music /\ dance life
(interviu realizat in 2006)

Shy Beatz MySpace


[..]

Message edited by ploaie - Duminica, 2009.Feb.08, 12:37
 
Cenaclu Crew » Hip Hop » Hip Hop Romanesc » Shy Beatz
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: