[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Cenaclu Crew » Despre Cenaclu » Macros » Cenaclu (informatie)
Cenaclu
dXXX™Date: Simbata, 2009.Iun.20, 09:30 | Message # 1
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line
Cenaclu
“Cenaclu” este un crew din Basarabia ce adordeaza stilul de muzica Hip-Hop, si include trupa SikEratScriptum ,Mc Macros,trupa Swoad&Maxer,Mc Greg si Dj Decont uniti in “Cenaclu” la data de 17 Februarie 2008 si au evoluat pentru prima data sub numele de “Cenaclu” la 17 Mai 2008 (dupa care au urmat si alte concerte).
Primul album “Cenaclu” este “Potii Morti” lansat pe 22 Noiembrie 2008 in Clubul 50/50 din Chisinau,unde a fost lansat si pre-albumul “Cenaclu-Poetii Morti Album Promo (mixtape)” linga trupa Ceilalti din Suceava (Romania) la data de 25 Octombrie 2008,acest pre-album include 6 piese din partea fiecarul Mc in parte pentru a adopta ascultatorii la “Lumea Cenaclu”si il puteti download de pe adresa web www.Cenaclu-Crew.com.
Albumul “Poetii Morti” include 21 de piese:
1.Intro
2.Swoad&Maxer cu Greg - Rascoală Poeţii Morţi
3.SikEratScriptum - Pe tărâmul Hip-Hop
4.Swoad&Maxer - Nu încercaţi
5.Macros - 10 paşi
6.Atarax - Cotidian
7.SikEratScriptum - Să poţi
8.Swoad&Maxer cu Atarax - …era titlul prea urât
9.Greg – Letjat Goda
10.Swoad&Maxer cu Eretic - Maraton
11.SikEratScriptum - O scrisoare pierdută
12.Swoad&Maxer – Urme şi Umbre
13.SikEratScriptum - Aşa a fost scris...
14.Greg - Vostok
15.Swoad&Maxer - Pesimizm
16. Swoad cu Atarax - La o cafea...
17.SikEratScriptum - Între sunet şi poezie
18.Macros - Lasă
19.Swoad&Maxer cu SikEratScriptum - Urbanitate
20.SikEratScriptum - Sufletul mă lasă
21.Outro

Acest album il puteti comanda de pe www.Cenaclu-crew.com , pentru a intelege mai bine scopul acestul crew!

„Deşteaptă-te, române, nu rânji ca prostul”: Hip-hop cu „Poeţii morţi”
autor: Constanţa Popa(Jurnal de Chisinau)
Tinerii membri ai trupelor de hip-hop ce fac parte din mişcarea Cenaclu-Crew (SikEratScriptum, Decont, Macros, Greg, Swoad&Maxer) transformă textul poetic într-o formă vitală de exprimare a protestului social. Odată cu lansarea primului album „Cenaclu” – „Poeţii morţi”, mişcarea iese din underground şi pare pregătită să scoată în faţa unei vaste audienţe un mesaj lucid, de-a dreptul sumbru pe alocuri, care ar trebui auzit de adulţii ce pretind că vor să înţeleagă mentalitatea, dramele, emoţiile noii generaţii de adolescenţi. Mult mai maturi decât s-ar putea crede, foarte bine informaţi în legătură cu evenimentele politice din R. Moldova, hip-hopperii din „Cenaclu” vorbesc despre sentimentul izolării, despre „porţile deschise, dar închise” de peste Prut sau despre „sicriul de plastic pe care ni l-a pregătit preşedintele Voronin”.
În concertul de lansare a albumului „Poeţii morţi”, ce a avut loc recent la clubul 50/50 din Chişinău, trupele membre ale proiectului „Cenaclu” au susţinut recitaluri live în faţa unui numeros public, extrem de receptiv la textele ce îşi propuneau să riposteze contra unei vieţi ordinare, contra rutinei şi a indiferenţei atât de prezente în societatea basarabeană. „Deşteaptă-te, române, nu rânji ca prostul!”, rostesc răspicat băieţii din „Cenaclu”, sfidând astfel pasivitatea concetăţenilor noştri, blamând uşurinţa cu care pot fi manipulaţi, vânduţi, trădaţi basarabenii.
În afară de problemele socio-politice, hip-hoperii se arată preocupaţi şi de soarta poeziei. Eretic, membru al trupei SikEratScriptum, a explicat pentru Jurnal TV că el cântă în „amintirea tuturor celor care au fost şi sunt poeţi, ce rămân neascultaţi, neauziţi”. De aici, vine probabil şi îndemnul din una dintre piesele de pe albumul „Poeţii morţi”: „Să vorbim la o cafea/ să mai citim/ poezii”. Mai multe detalii despre mişcarea „Cenaclu”, precum şi versurile din albumul „Poeţii morţi” le puteţi găsi pe adresa de internet www.cenaclu-crew.com .

 
vitDate: Duminica, 2009.Oct.11, 14:40 | Message # 2
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
Am fost zguduit cind am ajuns prima oara sa aud piesele de pe Poeţii Morţi. De asta am si ajuns acum aici . Sinteti bravo. Si succese in viitor!
Sa va spun sincer, am fost pur si simplu uluit deja dupa primele piese, si ar fi si asa ramas, de nu ajungeam la piesele ,unde asista si Greg. Baeti, cred ca el va trage la fund. Nici versurile, si nici interpretarea in limba rusa nu fac fata albulumului. E un dissonans enorm. Nu vreau sa obijduesc pe cineva, si cu atat mai putin sa va invati sa va faceti treaba, dar ar trebui si voi sa atrageti сel putin atentie asupra acestui fapt.
 
me_marryannaDate: Miercuri, 2009.Oct.21, 17:13 | Message # 3
rappa lover
Group: useri
Messages: 626
Status: Off'Line
vit, ori noi nu auzim bine, ori tu n-ai ureche de muzician wink
după părerea mea Greg introduce un colorit cu totul special în piese şi dacă nu-ţi place, poţi să nu-l asculţi, dar să nu încerci a-l ignora cumva, pt k el chiar face treabă bună wink


Infrânt nu esti atunci când sângeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele înfrângeri,
sunt renuntarile la vis.
 
vitDate: Vineri, 2009.Oct.30, 21:45 | Message # 4
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
poate ca n-am urechi, dar am simtit asta foarte bine. Vezi ca albumul e destul de filozofic, dar nu pot nicicum spune asta fata de versurile lui Greg. Asta e una. A doua e ca la moment nu suna limba rusa linga romana. Asta chiar se vede, si nu numai se aude.
A treia e ca avem o multime de talente, dar nu si o promovare a acestor talente. Cred ca e corect in acest caz sa se aleaga mai concret pentru care public creaza baetii. dupa acest album am impresia ca nu e a acelas publicul lui Greg si a altor autori. Asta e doar o parere a mea, dar fiindca m-a agatat ceja ce fac baetii, retraesc si o sustin
 
me_marryannaDate: Simbata, 2009.Noi.07, 07:20 | Message # 5
rappa lover
Group: useri
Messages: 626
Status: Off'Line
vit, păi de aia şi sunt piesele lui Greg aparte de simple, tre să-l cunoşti un pic măcar pe el ca să înţelegi ce e şi de ce. Greg e un realist şi lui nah nu-i tre nici o filosofie: el trăieşte cu ochii deschişi, cu mintea la mod direct, în timp ce ceilalţi băieţi sunt "visătorii", iar introducerea pieselor lui Greg e ca o revenire la modul normal de a fi, deoarece nu oricine este capabil să înţeleagă filosofia celorlalţi membri ai Cenaclului.

Infrânt nu esti atunci când sângeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele înfrângeri,
sunt renuntarile la vis.
 
vitDate: Luni, 2009.Noi.09, 21:34 | Message # 6
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
sa-ti spun sincer , m-a amarat puzin cuvintul "nah" . Greg cu piesele lui chipurile simple, chipurile, fiindca sint proaste asa cum sint, nu ma intereseaza deloc. Asa versuri pot face si eu, ba chjar si mai bune ca el, dar n-o fac din simplu motiv ca inteleg ca asa ceva nu trebue nimanui. Ce nou poate spune asa numitul realist Greg? NIMIC. Si nici ceja ce spune, n-o poate face frumos. Asta e. Baetii sunt visatori, fiindca sint sensibili si tind la ceva, au ajuns sa simta mai mult decit o asa numita "realitate a lui Greg" si din simplu motiv ca sunt poeti. Am fost si eu ca dinsii, si mai ramin asa . Baetii au multe emotii, pe care incerca sa le spuna si sa se imparte, si ce poata sa dea in acest sens acelas Greg? NIMIC.
Totul e foarte simplu. Daca nu poti, nu te screme
 
me_marryannaDate: Miercuri, 2009.Noi.11, 10:35 | Message # 7
rappa lover
Group: useri
Messages: 626
Status: Off'Line
vit, Greg nu e genul de oameni care "se screme" când face ceva, iar din muzica lui poate fi mai mult folos decât din versurile unor aşa-zişi "visători".
Un om fortificat, atunci când nu-i este ceva pe plac, devine neutru şi indiferent, da nu face vânturi aiurea...
I-aţi din piesele Cenaclului ceea de ce ai nevoie şi lasă omu-n pace cu creaţia lui wink


Infrânt nu esti atunci când sângeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele înfrângeri,
sunt renuntarile la vis.
 
vitDate: Joi, 2009.Noi.12, 00:06 | Message # 8
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
Draga mea, nu te inteleg. Ce vrei sa-mi dovedesti?
Daca acest Greg nu se screme , e problema lui, ca nu poate face ceva cu suflet si straduinta. Daca imi spui care e folosul din muzica lui, atunci o sa putem compara ))
Daca e vorba de muzica si creatie, apoi o pot face numai "visatorii" si nu indivizii, care nici macar nu se screm))
Am spus ce am vrut, si nu pot fi neutru si indifierent fata de ceja ce-mi place. Imi pare ca e normal cazul, nu?
Si invers, in ceja ce priveste propunerea ta((
Nu vad care e "creatia", si m-am adresat nu catre el personal.


Message edited by vit - Joi, 2009.Noi.12, 00:07
 
me_marryannaDate: Vineri, 2009.Noi.13, 09:30 | Message # 9
rappa lover
Group: useri
Messages: 626
Status: Off'Line
vit, îmi pare că tu confunzi creaţia cu arta ... creează mulţi, dar artă fac puţini...

Infrânt nu esti atunci când sângeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele înfrângeri,
sunt renuntarile la vis.
 
vitDate: Simbata, 2009.Noi.28, 22:07 | Message # 10
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
Eu nu condund, ci separ. Arta fara creatie e timp perdut si lucru facut ajurea. Asta e cel putin. Adevarata arta nu poare fi falsa, ea se naste doar atunci cind traesti ceja , ce te face sa creezi. E foarte simplu.
De asta am si scris aici fiindca "arta" lui Greg nu poate sta alaturi de adevarul poeziei baetilor din Cenaclu
 
me_marryannaDate: Simbata, 2009.Dec.05, 12:22 | Message # 11
rappa lover
Group: useri
Messages: 626
Status: Off'Line
vit, tu compari două lucruri total diferite, care nu pot fi comparate, pt k ele ontologic au alt sens, definiţie şi scop wink

Infrânt nu esti atunci când sângeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele înfrângeri,
sunt renuntarile la vis.
 
vitDate: Miercuri, 2009.Dec.16, 23:53 | Message # 12
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
Scuza, dar nu merge vorba de comparatie , anume vorbesc despre faptul ca asa numita "creatie" a lui Greg nu poate sta alaturi de poezia baetilor din Cenaclu. Atit. Deloc nu ma intereseza nici el, nici sensul ontologic, si mai mult ca atit, nu vad nici un sens in asa numita creatie decit dorinta de autoconfirmare, ceja ce personal ma irita

Message edited by vit - Miercuri, 2009.Dec.16, 23:53
 
me_marryannaDate: Miercuri, 2009.Dec.23, 16:00 | Message # 13
rappa lover
Group: useri
Messages: 626
Status: Off'Line
dak băieţii au decis înseamnă k merită wink

Infrânt nu esti atunci când sângeri,
nici ochii când în lacrimi ti-s.
Adevaratele înfrângeri,
sunt renuntarile la vis.
 
vitDate: Joi, 2009.Dec.24, 19:26 | Message # 14
micutu rappa
Group: useri
Messages: 8
Status: Off'Line
Eu inteleg, ca baetii au decis, dar de la o parte se vede mai bine) Apropo, imi pare rau ca membrii Cenaclu nu se refera la intrebare, m-ar linisti eu poate))
 
Cenaclu Crew » Despre Cenaclu » Macros » Cenaclu (informatie)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: