[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Cenaclu Crew » Concerte si Evenimente » Recenzii » Ceaţa nu poate ascunde soarele. M-am convins
Ceaţa nu poate ascunde soarele. M-am convins
dXXX™Date: Marti, 2008.Oct.28, 11:03 | Message # 1
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line

Ceaţa nu poate ascunde soarele. M-am convins

Cu toate că prognozele meteo şi presupunerile mele, bazate pe ceea ce vedeam prin geam, nu semnalau apariţia soarelui, mai ales după ora 17.00, în Clubul 50/50 soarele a apărut cu adevărat… Nu eram pastilat, pe bune!

Sâmbăta am “aterizat” în Clubul 50/50, acolo unde se anunţa soare şi, din auzite, abundenţă de băieţi răi, a.k.a. “gopi” (noţiunea care îi defineşte mai bine pe meleagurile noastre). Soare a fost, vă zic eu, iar băieţii răi au preferat să rămâna răi strict în scara blocului în care stau.

Am văzut un concert foarte bun. S-a observat faptul că băieţii au lucrat, s-au pregătit mult şi la obiect, nu au pierdut din vedere niciun detaliu: începând cu apariţia pe scenă, prestaţia şi, ceea ce m-a bucurat mai mult, sunetul calitativ.

SikEratSkriptum, Swoad şi Maxer, MacroS şi Gregg (Cenaclu) au cântat împreună - am trăit un moment de genul Wu Tang action. Băieţii au interpretat nu doar piesele de pe primul lor material promo “Poeţii Morţi”, dar şi altele, pe care le mai auzisem în concertele anterioare. Vreau doar să spun că nivelul prestaţiei lor live e mai bun, ţinând cont de faptul că toţi sunt destul de tineri. Am băut bere (nu promovez alcoolismul) şi am dat din cap şi din mâini până la sfârşit.

După Cenaclu, pe scenă au urcat Ceilalţi (ViKloth, Boogie şi creTzu), ei fiind cei care şi-au asumat responsabilitatea de a aduce soarele peste tot pe unde merg, încă de când au lansat albumul “Se Anunţă Soare”. Cel mai tare m-a “spart” piesa “Cei…lalţi” şi am cântat refrenul împreună cu băieţii. “Tinereţea-i o vacanţă de vară” - aşa spune refrenul unei alte piese - cel mai fredonat din acea seară: un cerc de fetiţe îl cântau şi în hol, şi afară, şi în maxi-taxi în drum spre casă, presupun. Aşa e tinereţea, am fost şi eu tinerel, odată…

Când Ceilalti au organizat şi un mic concurs – cel care a demonstrat că ştie vreun titlu de piesă din repertoriul lor, primea un album “Se Anunţă Soare”. Evident, am câştigat un CD, că doar ştiam piesa “Cei…lalţi” şi am strigat primul smile (iar celor care nu au reuşit să primească un album, le sugerez să dea un search pe Google, pentru că băieţii ne oferă toată muzica lor la download). Am luat şi autografe (pentru istorie), am mai vorbit cu băieţii de una, de alta, l-am cunoscut şi pe ArTiStul, un tovarăş de-al băieţilor.

Salutari Celorlalţi, Sucevei şi “Drum bun!” Cenaclului – BIG UP!

Added (28.10.2008, 11:03)
---------------------------------------------
aici versia lui Bizar
Ceata nu poate ascunde soarele. M-am convins.

Cu toate ca prognozele meteo si presupunerile mele bazate pe ceea ce vedeam prin geam, nu semnalau aparitia soarelui si mai ales dupa ora 17.00, in clubul 50/50 (Clubul Politic al Femeilor???) soarele chiar aparuse… Si nu eram pastilat, pe bune!

Sambata am “aterizat” in clubul 50/50, acolo unde se anunta soare (chiar daca timpul era cam urat) si, din ceea ce mai auzisem de la un tovaras care auzise si el, la randul lui de la altcineva abundenta de “baieti rai” a.k.a. gopi (notiunea care ii defineste mai bine, pe meleagurile noastre). Soare a fost, va zic eu, iar baietii rai, cred ca au preferat sa ramana rai strict in scara blocului, acolo unde stau ei. Le transmit salutari pe aceasta cale!
De ce a fost soare? Pentru ca am vazut un concert foarte bun. S-a vazut ca baietii au lucrat, s-au pregatit destul de mult si minutios, nu au scapat din vedere niciun detaliu: incepand cu aparitia pe scena, prestatie si, ce m-a bucurat mai mult a fost sunetul – destul de bun (by the way, sustinut de Tadevs).
SikEratScriptum, Swoad si Maxer, MacroS si Greg (Cenaclu) au urcat pe scena impreuna, am trait un moment gen Wu Tang action, pe bune – 6 MC si un public care explodase la aparitia lor, fapt ce ma bucura, pentru ca, se intampla din ce in ce mai rar, in ultimul timp, sa mai paseasca asemenea oameni pe taramul Hip-Hop.
Baietii au cantat nu doar piesele de pe primul lor material promo “Poetii Morti”, dar si altele pe care le mai auzisem sau nu in concertele anterioare. Vreau doar sa spun ca nivelul prestatiei lor live e destul de bun, tinand cont de faptul ca, toti sunt destul de tinerei in bransa. Am baut bere (fara sa fac propaganda alcoolismului) si am dat din cap si din maini pana la sfarsit.
Dupa Cenaclu, pe scena au urcat Ceilalti (ViKloth , Boogie si creTzu)… Aha, anume Ceilalti care, si-au asumat raspunderea sa aduca soarele peste tot unde merg, inca de cand au lansat albumul “Se Anunta Soare”. Au adus soarele si in clubul 50/50. Cel mai mult m-a “spart” piesa “Cei…lalti” si cu toate ca “am si eu trupa”, am ridicat o mina, apoi alta, am cantat refrenul impreuna cu baietii, la final m-am apropiat de un organizator si l-am rugat sa bage o pila la baieti ca “mai vreau odata piesa “Cei…lalti” “, fapt pentru care ii multumesc acum (pentru ca au mai cantat-o odata)! Intre timp, am vazut/mi-am dat seama ca nu cantam doar eu – fete, baieti, tipete, toti entuziasmati si stii de ce? Pentru ca “Tineretea-i o vacantza de vara…”… E o fraza dintr-un refren al unei piese din repertoriul Ceilalti, cel mai fredonat refren din seara aia, serios: un cerc de fetitze il cantau si in hol, si afara, si in maxi-taxi in drum spre casa, presupun. Asa e tineretea, am fost si eu tinerel, odata…
Cand Ceilalti si-au terminat prestatia, au facut un mic concurs – cine stia o denumire de piesa, a lor, bineinteles, primea un album “Se Anunta Soare”. Normal ca am castigat un CD, ca doar stiam piesa “Cei…lalti” si am strigat primul smile (iar pentru cine nu a reusit sa primeasca un album, stiind ca au fost doar 6 CD’uri, le sugerez sa dea un searche pe Google, n-o sa dati gres, baietii ne ofera toata muzica lor la download). Am luat si autografe (pentru istorie), am mai vorbit cu baietii de una-alta, l-am cunoscut si pe ArTiStul, un tovaras de-al baietilor care, desi l-am auzit pe un featuring de pe albumul lor, la concert a fost doar prezent.
Salutari Celorlalti, toata Suceava si – drum bun Cenaclului – BIG UP!

 
ploaieDate: Marti, 2008.Oct.28, 14:35 | Message # 2
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line
da.. se vedea ca e redactat.. zic asta fiindca ultimul articol al lui B-zar era mult mai lung.. si de data asta am ramas gen.. "straniu.. asa.. scurt?" dar.. in versiunea originala.. intr'adevar sunt multe fraze'n plus pentru un 'reportaj'.. la capitolul 'jurnalist' mai e de lucrat, dar uite k la cel de 'comentator' e kiar foarte reusit.. biggrin anyway.. in multe kestii sunt de'acord cu B-zar.. totul a fost foarte frumos.. si cit despre refren.. in maxi-taxi ne durea deja gatul, nu am mai fost in stare sa cintam.. cool

[..]
 
vercikDate: Marti, 2008.Oct.28, 16:52 | Message # 3
Big mommy
Group: useri
Messages: 1647
Status: Off'Line
frumoase poze... s simte ce era la concert...frumos...

Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi...
 
IrinutzaDate: Marti, 2008.Oct.28, 22:58 | Message # 4
rappa lover
Group: useri
Messages: 549
Status: Off'Line
Super concertul...Pacat ca nu sa publicat ceea ce a scris Bzar...E mai interesant totusi,ceea ce a scris el...
Oricum cei ce au fost la concert deja stiu despre ce e vorba,asa ca nu e mare problema...
Dupa parerea mea,la concert totul a fost super...A fost frumos...Ca niciodata smile


All I want is the wind in my hair to face the fear but,not feel scared
 
dXXX™Date: Miercuri, 2008.Noi.26, 14:24 | Message # 5
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line
http://www.ziddu.com/download/2653201/25.10.2008.rar.html
poze
 
Cenaclu Crew » Concerte si Evenimente » Recenzii » Ceaţa nu poate ascunde soarele. M-am convins
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: