[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Cenaclu Crew » Concerte si Evenimente » Recenzii » 21 iunie Club AfriKa (...)
21 iunie Club AfriKa
dXXX™Date: Miercuri, 2008.Iun.25, 08:21 | Message # 1
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line

Încă o sâmbătă şi încă un “party” în stil rep la Afrika

Hah, ce tare: e Afrika cu “K”, cum o ardeam noi pe vremuri:”...Scrie “K” cât mai circular...”, “În rappa mă reprezintă litera “K”...”.
Aberez...

Probabil, că nostalgia după vremurile de demult îşi spune cuvântul. Poate că îmbătrânesc(?), ceea ce, de fapt, e inevitabil... Dar, ceea ce văd pe la “party-urile” din zilele noastre (Our Days sau Present, cum ar scrie într-un film american), nu mă prea încântă. Şi nu e vorba de calitatea muzicii sau de prestaţii (cu toate că şi la acest capitolul, mulţi încă mai au MULTE de învăţat), ci, mai degrabă de atitudinea cluburilor/organizatorilor faţă de noi – devoratorii muzicii rep.

Ştii, la un moment dat, aveam impresia că cineva o arde cu diss'uri (notă: “diss” - e o piesă în care îţi expui nemulţumirea, ura, lipsa de simpatie faţă de cineva sau de acţiunile acestuia) împotriva lui Jose Ignacio Ibarra (sau cine-o fi acum director general la Union Fenosa?) şi, respectiv, Jose, ne face farsele astea cu lumina. Am fost în “pană de curent electric” de 3 sau 4 ori (nu ştiu sigur, nu am rămas până la final). Bine, când eram prin a 8-a, a 9-a şi făceam serate la şcoală (pe atunci încă nu le spuneam “party-uri”) şi mai “cădea” din când în când lumina, pentru că nu rezistau contoarele, când dădeam volumul la maximum la combinele alea “Elektronika”, ne simţeam super tare – puteam să ne permitem să mai pipăim cate un fund al unei colege prin întuneric (!), singura scuză fiind faptul că nu vedeam pe unde mergem şi ce ne pică în cale. Acum sunt alte vremuri – nu mai e nevoie de intimitate, copiii “fac copii” şi cu luminile aprinse. Zău – open minded generation (sau closed minded?). Ce să mai... Mă gândesc, că responsabil de “butoanele” cu lumina era unul din generaţia mea, probabil. Iar aberez...

Din ăia prezenţi pe afiş, doar pe Fără Nume nu i-am văzut prestând, în schimb, l-am putut vedea pe MC Rabit. Nu m-a impresionat evoluţia lui. Din contra – pot să-i spun că mai are drum lung (sau drum scurt, depinde de el) până să ajungă să facă un rep bun. Posibil că asta e doar părerea mea, dar – e secolul XXI şi, cum mi-a zis şi mie cineva cândva: „Frate, de ce să te ascult pe tine, dacă sunt atâţia MC care cântă acelaşi lucru, doar că o fac mai bine? Motivează-mă!”. E un sfat prietenesc – MC Rabit, tu eşti motivat... Acum – motivează-ne (şi pe noi)!

Au urmat Non Grata (s-ar putea să greşesc ordinea apariţiei în scenă, dar nu asta contează, cred eu). E şi aici nevoie de muncă, pentru că, fără muncă – nu obţii nimic. Oricum, tot prin muncă faceţi ce faceţi. Şi, lăsaţi la o parte chestiile astea cu “underground” şi alte alea. Chestia asta ajunge să fie la modă deja, la fel ca şi mişcările cu tentă politică şi – cum s-a criticat glamour-ul până acum, aşa o să fie criticate şi astea de acum încolo – muzica tre' să vină din suflet, nu din dorinţa de a face ceea ce e la modă sau ceea ce crezi tu c-o sa-ţi aducă respect printre concetăţeni. Spor la treabă!

Latinii – îmi plac băieţii ăştia. Cel puţin ca tehnica de interpretare, dacă nu ca stil şi versuri. Probabil că, iarăşi vârsta îşi face de cap, in cazul meu. Am înţeles (eu) cu ceva timp în urmă că, fetele nu mai “mişcă din fese” şi nu se aruncă cu capul înainte după repperi, doar dacă nu te cheamă Curtis Jackson şi “negrii tăi” nu te poreclesc 50 Cent şi eşti gata să arunci cu dolari în stânga şi-n dreapta. În rest – bravo, sunteţi siguri pe voi şi asta îmi place.

Torr – îmi aduc aminte cum spunea Ham, dar o să spun un pic altfel: „Dacă te-ar vedea Ştefan cel Mare, ar zice – Tare sufletist băietu' ista!”. Sufletist, naţionalist, pe scurt – Torr, când atingi vârsta necesară – înaintează-ţi candidatura pentru postul de Preşedinte al Republicii Moldova. S-ar putea să schimbi multe, să ştii. Ştiu eu ce-o să interzici în primul rând: munca ilegală, apoi o să interzici şi restul, o să vezi tu (glumesc!). Eşti stăruitor şi sârguincios. Văd în tine un potenţial şi o dorinţă foarte mare, cu toate că, la flow ai mai avea de lucrat.

Fiecare cu gusturile lui, da' pe mine m-au “rupt” băieţii din Imperiul Liric, Accad şi Beep. Au fost laconic şi la subiect. De data asta, nici n-am reuşit să aud celebra pălăvrăgeală „Marcă înregistrată - Beep”. Am auzit 2 piese noi. În primă audiţie, deci – un fel de premieră mondială. Wow, ce tare! Au urcat (pe scenă), au cântat şi au plecat. Un fel de Veni, Vidi, Vici! Au flow, fac show...Acum, pentru împlinirea viselor lui Beep (şi, de ce nu, şi ale lui Accad), a rămas doar să înceapă să câştige bani pentru vile şi iahturi. Multă baftă!

Trupa Parţial, venită din Iaşi – Antidot şi Slym, primul fiind prezent mai des pe la show-urile de pe la noi. Ei sunt “nefericiţii”, care au avut de “suferit” de la “penele” de lumină. Dar – cu răbdarea, treci şi marea! Lumea i-a primit cu aplauze şi ţipete. Au fredonat refrene împreună. S-au simţit. A fost bun feedback-ul – artişti-sală şi viceversa. Nu prea ascult eu genul ăsta de rep (mă refer la cel promovat de Parţial), însă, ca prestaţie – a fost bine. L-am văzut şi pe văru' TJK pe scenă lângă băieţi (e omniprezent omu’ ăsta!). Păcat că nu am putut să “admir” DJ-ul lor, care, am aflat, că nu a putut să ajungă în Chişinău din anumite motive.

După Antidot şi Slym, în scenă au apărut SikErat Skriptum. Trupa bine cunoscută printre ascultătorii de gen, cu toate că, şi la propriu şi la figurat, sunt încă tinerei pe “Tărâmul Hip-Hop”. Au forţă în versuri şi în voci, au fani, care cântă împreună cu ei, au fulgere în privire (sau era efectul de la pastilele pe care le băusem mai devreme?)! Îmi place tot cu mici excepţii şi anume durata pieselor pe care le fac băieţii. De fapt, fiecare cu treaba lui şi cu viziunile lui despre bine şi rău. Mi se pare sau chiar am auzit ceva nou de data asta? Şi, apropo, dacă se mişcă treaba atât de repede, când o să puteam audia un album SikErat Skriptum? Hai cu rep'ul!

Am plecat în timp ce în plin “action” erau Eretic şi Atarax, dar ştiu că după ei, pe scenă au urcat Swoad şi Maxxer (ex trupa Street War). Băieţii au venit în club, exact înainte ca eu să plec. Cum am înţeles chiar de la ei, veniseră direct de la serviciu. E demnă de laudă dorinţa lor de a face Hip-Hop. Din surse demne de încredere, am aflat că şi-au făcut treaba destul de bine. Au interpretat 2 piese. Sincer să fiu, am încredere în faptul că s-au descurcat. I-am văzut de mai multe ori cântând şi le cunosc abilităţile de MC. Hai şi voi cu un material nou, deja e timpul!

Cică a fost şi un off da dome la sfârşit, dar tot din auzite zic – nimic special. Aşa zice lumea, dar ştiţi cum e… părerea lumii e considerată mai subiectivă. Ce să-i faci… Dacă mă îmbătam, poate ar fi fost şi un pic din “specialitatea” mea pe acolo. Las' că data viitoare! E de bine faptul că, încă se cer battle-urile astea. Şi, încă ceva – ce e în exces, displace repede... Sper că am fost subtil.

Într-un final, nu pot decât să repet a nu ştiu câta oară – Hip-Hop-ul n-o să moară, atâta timp cât noi o să-l menţinem viu!

P.S. Nu încercaţi să o faceţi pe deştepţii corectându-mă: ŞTIU CĂ E RAP!
Vă salut!

Content-Disposition: form-data; name="ahtml"

on

 
ploaieDate: Miercuri, 2008.Iun.25, 10:00 | Message # 2
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line
maaaa... da Eugeniu Cheptanaru (autorul) e interesant om.. cool

tre de cunoscut pe dinsul.. biggrin

CONCERTUL A RUUUUUPT!!!! mai ales la sfirsit.... happy


[..]
 
dXXX™Date: Miercuri, 2008.Iun.25, 10:36 | Message # 3
YOOOOOOOOOO
Group: Administratia
Messages: 2779
Status: Off'Line
Quote (ploaie)
Eugeniu Cheptanaru

e B-ZAR
 
antidot_14Date: Miercuri, 2008.Iun.25, 15:39 | Message # 4
micutu rappa
Group: user
Messages: 28
Status: Off'Line
asa e concertul a rupt , pacat ca a fost public in numar micut si ,,panele'' de curent ! bafta ! sustineti miscarea in curand dar si in numar mai mare si totul va fi bine !

*ANTIDOT*
 
ploaieDate: Miercuri, 2008.Iun.25, 22:38 | Message # 5
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line
Quote (dXXX)
e B-ZAR

wow.. nu m'am asteptat sa fie el.. smile interesant.. happy


[..]
 
ParazitkaDate: Miercuri, 2008.Iun.25, 23:47 | Message # 6
rappa guru
Group: user
Messages: 870
Status: Off'Line
buna recenzie....rau k nus toate pozele...erai shi tu pe acolo ploaie, biggrin cool

Knocking On Heaven`s Door...
 
ploaieDate: Miercuri, 2008.Iun.25, 23:54 | Message # 7
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line
Parazitka, da tu de unde stii ce poze erau? happy

[..]
 
ParazitkaDate: Joi, 2008.Iun.26, 00:38 | Message # 8
rappa guru
Group: user
Messages: 870
Status: Off'Line
te`am vazut cum pozai biggrin tongue

Knocking On Heaven`s Door...
 
ploaieDate: Joi, 2008.Iun.26, 14:23 | Message # 9
nude in silence..
Group: useri
Messages: 1589
Status: Off'Line
Quote (Parazitka)
te`am vazut cum pozai

wacko


[..]
 
vercikDate: Simbata, 2008.Iun.28, 11:53 | Message # 10
Big mommy
Group: useri
Messages: 1647
Status: Off'Line
nush...mi`o placut si mie...e scris interesant...
da`n poze ma bucur ca m`am vazut ca o mana suus biggrin


Sunt momente in viata, in care oricum ti-ar sta corpul, sufletul e in genunchi...
 
IrinutzaDate: Simbata, 2008.Iun.28, 14:03 | Message # 11
rappa lover
Group: useri
Messages: 549
Status: Off'Line
Mie mi-a placut concertul.... smile
Sfirsitul a rupt... biggrin


All I want is the wind in my hair to face the fear but,not feel scared

Message edited by Irinutza - Simbata, 2008.Iun.28, 14:19
 
Cenaclu Crew » Concerte si Evenimente » Recenzii » 21 iunie Club AfriKa (...)
  • Page 1 of 1
  • 1
Search: